قبله هفتم

وبلاگ شخصی عبدالرضا هلالی

لعن الله علی قوم الظالمین
ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ اسفند ۱۳۸٦  کلمات کلیدی: دست من گیر ، پس از شهادت رسول اکرم ، شهادت پیامبر در 63 سالگی ، لعن الله علی قوم الظالمین

                                           بسم الله الرحمن الرحیم
 
دست من گیر که این دست همان است که من     سالها از غم هجران تو بر سر زده ام 

شهادت پیامبر اکرم در سن ۶۳ سالگی پس از انجام مراسم حج الوداع و معرفی حضرت علی علیه السلام به جانشینی خویش در غدیر خم پس از تحمل چندین روز بیماری واقع گردید. علّت وفات آن حضرت تناول کردن غذای مسمومی بود که یک زن یهودی به نام زینب در جریان جنگ خیبر به آن حضرت خورانیده بود . پیامر در بیماری وفاتش می فرمود: این بیماری از آثار غذای مسمومی است که آن زن یهودی پس از فتح خیبر برای من آورده بود. چنان که صفّار به سند معتبر از امام صادق (ع) روایت کرد . در روز خیبر آن حضرت را از طریق گوشت بزغاله زهر دادند، پیامبر در بیماری وفاتش فرمود: امروز پشت مرا آن لقمه ای که در خیبر تناول کرده ام ، در هم شکست . حضرت علی علیه السلام به اتفاق برخی از عمو زادگان مشغول غسل و کفن پیامبر بود که عده ای از سران و سیاستمداران محاجر و انصار در سقیفه گرد هم آمدند و درباره ء جانشینی آن حضرت به مجادله و منازعه پرداختند .
پس از شهادت رسول اکرم خلافت ابوبکر نخستین بنای عملی و تفرقه مسلمانان در صدر اسلام است . زیرا اختلاف وی نه بر وصایت پیامبر بود و نه به صورت انتخابات آزاد و دموکراتیک برگزار شد بلکه نتیجه ء منازعه برخی از افراد دو گروه محاجر و انصار بود که در سقیفه ء بنی ساعده در تجمع چند نفری مسلمانان بدون حضور بزرگان بنی هاشم به این مقام برگزیده شد و سپس با فضا سازی ویژه ، از سایرین نیز به رضایت و یا به اجبار بیعت گرفتند.خلافت ابوبکر پس از شهادت پیغمبر با اجبار و اکراه پایه گرفت و برای ایجاد فضای مطلوب از سلاح رعب و وحشت استفاده کرده و با رفتار خشونت آمیز، حتی با نزدیکترین افراد بر پیامبر ( آتش زدن خانهء دختر رسول خدا حضرت صدیقه ء طاهره ) وصایت پیامبر را در غدیر خم نادیده گرفتند.

                                                                         لعن الله علی قوم الظالمین