قبله هفتم

وبلاگ شخصی عبدالرضا هلالی

 
ساعت ٩:٠۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ بهمن ۱۳۸٦  کلمات کلیدی:

بسم الله الرحمن الرحیم

عقل است که بنیان شرف محکم از اوست

                                                                 افزونی قیمت بنی آدم از اوست

خداوند متعال می فرماید : ما بنی آدم را مورد تکریم و تعظیم قرار داریم و از چیزهای پاکیزه به آن ها روزی دادیم و آن ها را بر بسیاری از مخلوقات تفضیل دادیم . این شرافت و فضیلت ها همه به واسطه ء عقل است . همچنین در قرآن کریم تاکید می فرماید که باید با تَعقّل و به کار بستن عقل مطالب را دریابید و بارها تاکید می فرماید لعلّکم تعقلون...

به واسطهء وجود همین عقلی که در اوست او سجود ملائکه واقع شده است . می دانی یعنی چه ؟ در میان تمام  موجودات خدا تنها اوست که این قابلیت راپیدا کرده .

البته نه هر انسانی چنین شرافت را دارد ! اون انسانی به چنین کرامتی مفتخر است که وظایف الهیه و دستورات شرع را بداند و عمل کند ، اون چیزی که عقل انسان را به آن دعوت می کند معرفت به خداست معرفت به سیدالشهداست . واقعا چقدر از ما بی معرفتیم ؟!

۲) در روایتی از رسول اکرم است که : هیچ شخص مسلمانی هدیه ای به برادر خودش تقدیم نمی کند که بهتر باشد از کلمهء موعظه و حکمتی که باعث هدایت او شود و او را از ظلالت و گمراهی باز دارد ، آیا در جلسات روضهء هیئت الرضا دعوت به چیز دیگری شده اید ؟ باز فرمودند : اگر انسان یک نفر را هدایت کند از تمام آنچه که آفتاب بر آن می تابد بهتر است ؛ و باز فرمودند امام باقر : کسی که باب هدایتی را به سوی مردم باز کند خداوند تبارک تعالی تا قیام قیامت اجر و پاداش تمام کسانی را که به آن مطلب عمل کردند به این تعلیم دهنده مرحمت فرماید ؛ آیا عمل من در روضه غیر از این بوده ؟ و آیا کسی تا به حال با روضهء هیئت الرضا به پای سجادهء عشق نشینی و راز و نیازبا خداوند نرفته اند ؟! 

۳) دوست من علم من برای عمل است نه برای مجادله ؛  امام حست عسگری فرمودند : جدال را ترک کن و او که حق با تو باشد انسان بین سه چیز قرار دارد . بلا و قضا و نعمت در بلا از جانب خدا بر او لازم است که صبر کنید و شکیبائی نمائید ، در مورد قضای الهی هم لازم است که تسلیم محض باشید در نعمت الهی هم شکر گذار. آیا می دانی که در این زمان هاست که جوهر حقیقت انسان ظاهر می شود . هر نعمتی بایستی در جای خود صرف شود مثلا نعمت صدای من باید صرف ذکر حسین و عزیز خدا و هدایت  عامهء مردم به سمت راه و هدف خون خدا ثارالله گردد نه صرف معصیّت و گناه .

همانطور گوش هم وظیفه اش این است که چیزهائی را که خدا دستور داده است بشنود و چیزهائی که نهی فرموده استماع نکند. آیا از دهان من غیر از نام حسین شنیده اید ؛ همین طور قدم های شما برای خدا باشد ، قدم شما به سمت مجلس ابا عبدالله است یا مجالس معصیّت ؟

۴) و اما تواضع -بندگان خالص خدا کسانی هستند که با تواضع و فروتنی بر روی زمین راه می روند و اگر اشحاص نادان نسبت به آنان خلاف ادب کنند سلام می گویند .

- با این مقدمه برای آکاهی شما جواب سوالات شما را عرض کنم . 

۱) فرمودید از دیدن عکس شما روی صفحهء اول مجلهء تلاش ناراحت شدم ؟ سوالم از شما این است چرا ؟

فرمودید روزی نامه است نه روزنامه و عکس فلان بازیگر یا فوتبالیست را چاپ می کند. مگر آن بازیگر و فوتبالیست در چه مملکتی زندگی می کنند ، و آیا به نظر شما ما برای خودمان حریم خاصی قائل نشدیم آیا منطقی است که چون فلانی ها کوه میروند ما نرویم یا پارک نرویم چون بی حجاب آنجاست ، مصاحبه نکنیم با اون مجله چون مخاطبینش درست و حسابی نیستند ؟ نه اصلا عمدا و از روی آگاهی با مجله ای به نام تلاش مصاحبه کردم چون مخاطبین اون مجله متفاوت با بقیهء مجلات است ؛ هر چند که باید بدانید مدیر مسئول اون مجله برادر شهید است .... شاید روزنامه و مجلات زیادی آمادهء مصاحبه باشند امّا این مجله ارجحیت داشت ...

۲) همهء روزنامه ها و مجلات به دنبال منافع مالی هم هستند و این چیز جدیدی نیست

۳) در مورد دیدار با علماء به هیچ عنوان از بازگو کردنش قصد سوء استفاده نبوده چه بسا با علمائی رابطه دارم که هیچ وقت نامی از آنان نبرده ام ؛ اگر نگویم می گویند چرا با علماء و مراجع در ارتباط نیستید ، اگر بگویم می گویند می خواهید کسب وجه و توجیه اشتباهات کنم. که دو گانه گوئی شما در این مطلب هم دیده می شه ، فرمودید جوانان حرف من را از یک عالم شاید بیشتر گوش کنن، پس اگر این طور باشد احتیاجی به کسب وجه و سوء استفاده نیست .

۴) فرمودید تاثیری شاهد نبودیم در هیئت اگرتاثیر شاهد نبود پس این جمعیت در این هوای سرد زمستان در هیئت چه می کردند ؟ به نظر شما تفریحی دیگر در این ایّام نبوده که این جوانان آنجا برن در این ده شب؟

۵) فرمودید چرا این ایرادات برای شخصی چون حاج قربان نیست ؟ چون نوار و سی دی از ایشان ضبط نمی شه ، مطمئنا حاشیه هم نخواهد داشت .

۶) فرمودید سید جواد مظلوم؟ تا قبل از مرگ او مرتّد بود بعدا الزاما شد مظلوم ، این هم از ....

۷) فرمودید تعارض روحانیت با هیئات دیده می شد ؟ که منظور شما رو نفهمیدم ، پس اون روحانی که از مشهد ۱۰ شب تهران بود بالای منبر چه کرد ؟!!

در ماهی هستیم که پر حادثه ترین وقایع سال در آن نهفته است نباید هیچ مسلمانی این ایّام را فراموش کند ؛ لذا برای ماندگاری این وقایع در تاریخ باید کوشش کرد هر چند که ۱۴۰۰ سال است که هنوز گرمی کربلا دلها را برای فرزند زهرا بی تاب کرده شرح و توصیف کربلا سنتی است الهی که ادامه خواهد داشت امیدوارم که زحمات همهء ما خرسندی ولی نعمت جهان هستی حضرت حجت ابن الحسن را در پی داشته باشد .